ANNUM FESTIVAL. Mieszczanin szlachcicem.

W ostatnich dniach września, podczas ANNUM FESTIVAL miała miejsce premiera spektaklu „Mieszczanin szlachcicem” Moliera. Tekst francuskiego komediopisarza został przeczytany na nowo poprzez pryzmat komedii dell’arte, a towarzyszyła mu muzyka J.B. Lulliego w wykonaniu The Violin Consort pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Magiery. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Koronkowa Rocznica – Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki

Koronkowa Rocznica PREMIERA

Pewnego razu w Wenecji podczas Festiwalu Sztuk Dawnych w Białymstoku.

19 lutego w Pałacu Branickich w ramach Festiwalu odbył się spektakl Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Trupy KOMEDIANTY : Pewnego razu w Wenecji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia tutaj

„Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł” w Teatrze Praska 52

 04 listopada 2017 o godz. 19.00 w Teatrze Praska 52 odbył się pokaz specjalny spektaklu Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł.

Grechuta Festival Kraków 2017

Trupa KOMEDIANTY miała zaszczyt brać udział w Grechuta Festival 2017, prezentując swój spektakl Oberża pod złamanym groszem! szczegóły

Komedia dell’arte w Poznaniu!

Trupa KOMEDIANTY na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Estrady Poznańskiej zaprezentowało 8 września 2017 roku na dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu spektakl „Sąsiadka, komedia dell’arte’, a 9 września na płycie Poznańskiego Rynku spektakl uliczny Łgarze. Wydarzenia były organizowane w ramach Kulturalnego Starego Rynku.

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Po raz kolejny Studio Dono prowadziło warsztaty komedii dell’arte podczas 18 edycji Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. W ramach festiwalu odbyły się także pokazy krotochwili Sarabanda Criminale – na scenie w Barbakanie 6 sierpnia 2017 r. (godz. 15.30, 16.30, 17.30) szczegóły

Gino i Suzi gościem Grechuta Festival Świnoujście 2017!

Z dumą donosimy, iż nasz familijny spektakl o sąsiadach był pierwszym z wydarzeń trzeciej edycji Grechuta Festival w Świnoujściu. 31 lipca, godz. 17.00 sala teatralna MDK. szczegóły

XVII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” (4-9 sierpnia 2016)

Podczas XVII edycji Festiwalu Tańców Dworskich Studio Dono poprowadziło warsztaty z komedii dell’arte. Dodatkowo w czwartek, 4 sieprnia, odbyła się Lekcja pokazowa komedii dell’arte w wykonaniu Agnieszki Cianciary-Fröhlich, Jonathana Fröhlich.
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Od kilku lat oferta warsztatowa wzbogacona jest także o warsztaty aktorskie i muzyczne. Zespoły biorące udział w Festiwalu mają okazję zaprezentować się krakowskiej publiczności podczas pokazów plenerowych w zabytkowych przestrzeniach Krakowa.

Scena na Lwowskiej

Scena na Lwowskiej mieściła się w Starym Podgórzu, w XIX -wiecznej kamienicy na rogu ulic Lwowskiej i Limanowskiego, w której kiedyś działała Fabryka Cukrów i Czekolady „Kryształ”, z charakterystycznym dla dzielnicy klimatycznym podwórkiem. Było to miejsce dla miłośników teatru; w bardzo kameralnej sali styczność ze sztuką była, dosłownie, na wyciągnięcie ręki. Scena rozpoczęła działanie we wrześniu 2011r, a ostatni spektakl odbył się 1 maja 2016r.
Zapraszamy do przeczytania artykułu w Gazecie Krakowskiej, który pojawił się tuż przed oficjalnym otwarciem Sceny:
http://www.gazetakrakowska.pl/aktualnosci/456746,nowy-teatr-w-krakowie-scena-przy-lwowskiej,id,t.html

XVI Festiwal Tańców Dworskich (26 lipca – 2 sierpnia 2015)

Podczas XVI Festiwalu Tańców Dworskich : Groteska i komedia w tańcu dworskim Studio Dono poprowadziło warsztaty z komedii dell’arte oraz zaprezentowało kilka scen w stylu dell’arte podczas jednego z wieczorów pokazowych.
W przeddzień finału Festiwalu odbył się spektakl Pewnego razu w Wenecji – wspólny projekt Studio Dono oraz Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Od kilku lat oferta warsztatowa wzbogacona jest także o warsztaty aktorskie i muzyczne. Zespoły biorące udział w Festiwalu mają okazję zaprezentować się krakowskiej publiczności podczas pokazów plenerowych w zabytkowych przestrzeniach Krakowa.

Warsztaty Teatru Fizycznego (11-18.VIII.2014, Wrocław)

W dniach 11-18 sierpnia we Wrocławiu Studio Dono poprowadziło warsztaty teatralne według metody Jacquesa Lecoqa „Ciało w działaniu”.
Głównymi tematami podczas warsztatów były: praca z Maską Neutralną oraz studiowanie dynamiki otaczającego nas świata i przekształcanie jej w działanie sceniczne.
/ Maska Neutralna (masque neutre) została wprowadzona do ćwiczeń z aktorami przez Jacques’a Copeau w początkach XX wieku. Metodę tę rozwinął Jacques Lecoq, wykorzystując Maskę Neutralną zaprojektowaną i wykonaną przez Amleto Sartoriego. /
Współorganizatorzy warsztatów:
Fundacja Pantomima oraz Państwowe Pomaturalne Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu.
Koordynator warsztatów :
marcin.cichon@vp.pl

Scuola della Fionda (10-13.05.2012)

W dniach 10-13 maja 2012r. w Velletri k/Rzymu, Studio Dono prowadziło warsztaty teatralne dla animatorów dziecięcych w ramach Scuola della Fionda organizowanej przez Stowarzyszenie Fionda di Davide.
Warsztaty trwały trzy dni, a każdy dzień miał swój temat przewodni :
ciało jako instrument
wszystko inspiruje
grupa w działaniu
Warsztaty zakończone zostały pokazem finałowym.
Więcej na : http://www.fiondanet.it/content.php?id=118&english=0

Warsztaty z Hobbymanią 16.03.2012

STUDIO DONO oraz HOBBYMANIA zapraszają na WARSZTATY TEATRALNE :
Praca nad ekspresją ciała i wyrazem scenicznym
Świadomy ruch i koordynacja ruchowa jest podstawą każdego rodzaju aktorstwa i pracy na scenie. Wyćwiczone ciało staje się niczym instrument, który posłusznie współgra z psychologią i emocjami kreowanych postaci. Celem warsztatów jest rozbudzenie świadomości ciała, praca nad ekspresją i wyrazem scenicznym oraz nad wyobraźnią ruchowo-przestrzenną. Proponowane warsztaty są doskonałą bazą ruchową dla osób stawiających pierwsze kroki na scenie, natomiast dla osób z doświadczeniem są treningiem ciała oraz doskonaleniem warsztatu aktorskiego.
Termin: 16.03 (piątek)
Godzina: 16.00
Miejsce: Scena na Lwowskiej, ul. Lwowska 30 – wejście w podwórzu po schodkach

Martinez w Krakowie

W ramach propagowania różnych form Teatru Fizycznego Studio poprowadziło Projekt Martinez w Krakowie (18-21 listopada 2011r.) proponując krakowskiej publiczności, zarówno dorosłej jak i dziecięcej, zapoznanie się ze sztuką Pantomimy.
Było to zaproszenie na spotkanie z niezwykłym teatrem wyobraźni, teatrem ciszy, gdzie każdy ruch i gest staje się obrazem, mówiąc więcej niż słowa. Hiszpański Mistrz Pantomimy Carlos Martinez gościł ze swoimi spektaklami w Krakowie w dniach 18 – 21 listopada 2011r.
Carlos Martinez – hiszpański Mistrz Pantomimy specjalizujący się w solowych mimodramach. Jego spektakle łączą w sobie prostotę formy nowoczesnej pantomimy z wnikliwą obserwacją kondycji współczesnego człowieka. Martinez, wywodząc się z nurtu pantomimy klasycznej, kontynuuje tradycję takich artystów jak Marcel Marceau, od 30 lat przedstawiając swoje spektakle w Europie i na świecie oraz goszcząc na licznych festiwalach.
Partnerem Projektu był Teatr Ludowy w Krakowie
Plan – kalendarium
18 listopada 2011 godz. 20.00
Time to Celebrate,
Scena Stolarnia, os. Teatralne 23
19 listopada 2011 godz. 10.00
Masterclass – warsztaty pantomimy z Carlosem Martinezem
Scena na Lwowskiej, ul. Lwowska 30
19 listopada 2011 Godz. 19.00
Time to Celebrate, Scena Stolarnia, os. Teatralne 23
20 listopada 2011 godz. 19.00
Books without Words,
Scena Stolarnia, os. Teatralne 23
Bilety :
Spektakle: Normalne 35 zł, Ulgowe 28 zł
Masterclass : 70 zł (w cenie wejściówka na spektakl)
sprzedaż i rezerwacja biletów: rezerwacja@studiodono.pl

Projekt: Dynamics and Harmony. Human body as an instrument [ TEATRUL GONG ] 29.05-06.06.2010

W dniach od 29 maja do 06 czerwca 2010 podczas 17-tej edycji The Sibiu International Theatre Festival, Agnieszka Cianciara – Fröhlich i Jonathan Fröhlich ze Studio Dono prowadzili warsztaty dla aktorów Teatru Gong w Sibiu w Rumunii. Program warsztatów został oparty na metodzie Jacquesa Lecoqa.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Dynamics and Harmony. Human body as an instrument”. Zakończeniem projektu był otwarty dla publiczności Pokaz Etiud przygotowywanych w trakcie warsztatów.
Koordynator projektu – Paraschiva Grabenea, ArtPartou

Carmen – świat w rytmie flamenco (12-13.03.2010)

Studio Dono we współpracy z Por Fiesta Club zaprasza na warsztaty przeznaczone zarówno dla osób zainteresowanych tańcem, jak i tych zajmujących się teatrem.
Celem warsztatów jest połączenie ekspresji scenicznej ze specyficznym rytmem flamenco. Program warsztatów obejmuje zarówno pracę nad wyobraźnią ruchową i ekspresją cielesną, jak i zajęcia z rytmu, a także pojedynek sceniczny oraz „bycie w grupie”.
Zajęcia teatralne będą prowadzone przez małżeństwo aktorskie: Agnieszkę Cianciarę-Fröhlich i Jonathana Fröhlich. Zajęcia z rytmu poprowadzi Amelia Huszcza tancerka i instruktorka flamenco oraz tanga argentyńskiego.
Warsztaty zakończy pokaz podczas Fiesty „Noc w rytmie flamenco”.
Zapraszamy do niezwykłego świata namiętności i wirujących w powietrzu emocji!
12.03.2010 Piątek, 18.00 – 22.30
13.03.2010 Sobota, 9.00 – 17.30
21.30 – Fiesta „Noc w rytmie flamenco”
Zapisy i informacje:
http://www.porfiestaclub.com/formularz.html, lub e-mail aga@porfiestaclub.com

Grupa Teatralna BONTEO

Zespół teatralny prowadzony przez :
Grupa Teatralna Bonteo – to młody zespół teatralny istniejący w latach 2008 – 2012; prowadzony przez Agnieszkę Cianciarę-Fröhlich i Jonathana Fröhlich.
Pierwszym spektaklem Grupy Teatralnej Bonteo był „Jonasz Prorok”.
Scenariusz spektaklu napisany został na podstawie jednej z ksiąg prorockich Starego Testamentu. Historia zbuntowanego Proroka Jonasza, uciekającego przed Bożą wolą, wydaje się trudna do uchwycenia w teatrze. Sztorm na morzu, trzy dni spędzone we wnętrznościach wielkiej ryby, wyrastający na oczach publiczności krzew – to tylko niektóre z zaskakujących obrazów, jakimi oczarowuje widzów to przedstawienie. Pięciu aktorów kolorami wyobraźni maluje przed widzem zaskakującą, niekiedy zabawną, a w sumie wzruszającą historię Jonasza.
Reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Grają: Dominika Wrona, Anna Krajewska, Maciej Brończak, Karol Słowik, Jonathan Fröhlich
Premiera przedstawienia odbyła się w styczniu 2009r.
W czerwcu 2010 r. spektakl gościł na VIII Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Chmielniku.
Tematem kolejnego spektaklu zespołu było Szczęście. Szczęście jest największym pragnieniem ludzkości. Pytania: czym jest szczęście, jak je zdobyć, a co więcej – zatrzymać przy sobie – nurtowały ludzi od zawsze. „Baśń o szczęściu” to alegoryczna opowieść o dwóch rycerzach poszukujących Czterolistnej Koniczyny, która ma przynieść nieograniczone szczęście. Wyruszają razem do Zaklętego Lasu, ale tylko jeden z nich może ją odnaleźć…
W spektaklu zostały wykorzystane różnorodne środki wyrazu – maska, teatr formy, pantomima, teatr ruchu. Aktorzy stają się na przemian postaciami i żywą scenografią. Nastrój scen tworzy niezwykła muzyka oraz gra świateł. Przedstawienie oczarowuje plastycznością obrazów, zaskakuje nieprzewidywalnymi rozwiązaniami, wzrusza i bawi. To opowieść o nadziei, rozczarowaniu, lęku, gniewie, zazdrości i decyzjach, które nieustannie trzeba podejmować. Przedstawienie choć utrzymane w konwencji baśni jest przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dorosłych.
Scenariusz na podstawie książki Szczęście czy fart Alexa Rovira Celma oraz Fernanda Trias de Bes.: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich
Grają : Anna Krajewska, Katarzyna Kipiel, Natalia Góra, Aleksandra Sularz, Karol Słowik, Maciej Brończak.
Premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2010r.

„Four stages” – „Everything moves” 30.04 – 09.05.2009

Wymiana teatralna zorganizowana przez Europejskie Forum Studentów AEGEE- Kraków.
Kraje biorące udział : Włochy, Rumunia, Estonia, Polska
W trakcie wymiany odbyły się warsztaty teatralne dotyczące pracy z przedmiotem na scenie.
Teatr przedmiotu – pokaz finałowy warsztatów
Na zakończenie odbył się pokaz finałowy, który
składał się z pięciu scen przygotowanych przez studentów pod kierunkiem Jonathana Fröhlich i Agnieszki Cianciary – Fröhlich.

„Go On Stage” – „Na scenę marsz” 18.04 – 28.04 2008

Wymiana teatralna zorganizowana przez Europejskie Forum Studentów AEGEE- Kraków.
Kraje biorące udział : Włochy, Finlandia, Turcja, Polska
W trakcie wymiany odbyły się warsztaty teatralne dotyczące pracy z Maską Pełną na scenie.
Na prezentację końcową warsztatów składało sześć, odrębnych scen przygotowanych przez studentów pod kier. Jonathana Fröhlich i Agnieszki Cianciary – Fröhlich.
Maski użyte do spektaklu zostały zrobione przez studentów w trakcie warsztatów.

„Art in the round” – „Sztuka w pobliżu ciebie” 02 – 10.05.2007

Wymiana teatralna zorganizowana przez Europejskie Forum Studentów AEGEE Kraków.
Kraje biorące udział : Hiszpania, Rosja, Ukraina, Polska.
W trakcie wymiany odbyły się warsztaty teatralne dotyczące podstaw pracy na scenie, wyobraźni ruchowej i świadomości ciała.

Spektakl kończący warsztaty teatralne „Art In The Round” przygotowany przez studentów pod kier. Agnieszki Cianciary – Fröhlich i Jonathana Fröhlich.
„Światła reflektorów, skupione twarze widzów, słabo oświetlona scena, a na niej kotłujące się czarne postacie. I wreszcie… Nieme obrazy zaczynają przemawiać…
Nie mogę się powstrzymać i muszę podzielić się wrażeniami po zobaczeniu spektaklu. Zapowiedziano nam, iż przedstawienie to nie będzie miało fabuły, że będzie typową pantomimą, grą ciała samą dla siebie. Jednak aktorzy przeszli samych siebie – swą grą stworzyli kilka opowieści: o tym jak ciężko jest w życiu pomagać a jak to popłaca. Uświadomili nam – widzom jak często wpadamy w zamyślenie, dajemy się opętać niepotrzebnym, strasznym myślom, a nawet pokazali jak bardzo pozbawionym sensu posunięciem jest wejście w konflikt przy rozwiązywaniu problemów”. Wiola Tumidajewicz

TEATRO RONDA

Teatro Ronda – międzynarodowa grupa komedii dell’arte założona przez czterech aktorów – Johna Bellomo (U.S.A.), Samanthę Bellomo (U.S.A.), Agnieszkę Cianciara – Fröhlich (Polska) i Jonathana Fröhlich (Szwajcaria).
Teatro Ronda kontynuuje bogatą tradycję komedii dell’arte- opowiadania historii poprzez mistrzostwo w operowaniu ciałem, taniec, wielojęzyczność, „żywą muzykę”, choreograficzną grę zespołową, akrobacje oraz użycie autentycznych masek dell’arte. Przede wszystkim jednak Teatro Ronda pragnie trafiać do publiczności pobudzając jej spontaniczność, co zawsze było „sercem” włoskiej komedii.
Two Servants For A Master – spektakl w stylu komedii dell’arte. Oryginalna historia napisana przez Teatro Ronda na podstawie historycznych canevas, łącząca w sobie humor słowny, sytuacyjny oraz tradycyjne lazzi (czyli komiczne improwizacje).
Niezaprzeczalnym atutem spektaklu są oryginalne maski dell’arte. Przedstawienie grane w czterech językach równocześnie (angielski, polski, francuski, włoski), przez co staje się zrozumiałe dla międzynarodowej publiczności.
Premiera Two Servants For A Master odbyła się historycznym centrum sztuki w Arden, Delaware (USA) 26 lutego 2007 roku.
W lipcu 2007 spektakl gościł w Krakowie oraz w Mendrisio (Szwajcaria)

© 2016 Studio Dono