Korzystając z różnorodności naszej edukacji teatralnej, tworzymy spektakle w różnych konwencjach i stylach oraz dla różnorodnej publiczności. Większość z naszych przedstawień jest grana w Teatrze Praska 52. Można nas także zaprosić – w tej sprawie prosimy o kontakt: tel. 606 35 67 89, mail: biuro@studiodono.pl lub promocja@studiodono.pl

Mieszczanin szlachcicem.

Pan Jourdain, tytułowy mieszczanin, marzy o dostaniu się w krąg szlachetnie urodzonych. Wszystko dookoła ma mu w tym pomóc – liczne lekcje, modne stroje, przyjaźń z hrabią i wreszcie odpowiedni mariaż córki. Na przekór tym dążeniom stoją zamiary jego żony, której pragnieniem jest szczęście jedynaczki, a co za tym idzie, jej ślub z wybrankiem serca – Kleontem. Upór głównego bohatera sprawia, że domownicy uciekają się do podstępu. Jourdain naiwnie daje wciągnąć się w maskaradę.
Tak wygląda kanwa komediobaletu napisanego przez Moliera, do którego Lully skomponował muzykę. Widowisko łączące w sobie sztukę teatru, muzykę oraz taniec powstało na życzenie króla Ludwika XIV.
Trupa KOMEDIANTY prezentuje nową wersję tego dzieła. Tekst Moliera został przeniesiony na grunt komedii dell’arte, a postacie włożone w dell’artowskie typy i maski. Adaptację wzbogacono tańcem oraz oryginalną muzyką Lully’ego wykonywaną na żywo przez Collegium Copernicus.

Mieszczanin szlachcicem
Tekst: Molier
Muzyka: J. B. Lully
Reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Dariusz Brojek
Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Magiera

Występują:
Trupa KOMEDIANTY : Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki, Dariusz Brojek (gościnnie) oraz Collegium Copernicus – orkiestra grająca na instrumentach dawnych pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Magiery.

Koronkowa Rocznica

„Koronkowa Rocznica”
Życie pary małżeńskiej: Signory Cecylii i Pantalone, toczy się swoim torem. Tymczasem trwają sekretne przygotowania do uroczystej, trzynastej rocznicy ich ślubu. Nikt się nie spodziewa, jaką lawinę zdarzeń wywoła jeden niefortunnie zrozumiany list. Służący za wszelką cenę muszą znaleźć sposób, aby wszystko powróciło na swoje miejsce. I choć wiele wskazuje na tragiczne zakończenie, to jednak komediowe pandemonium znajdzie swój szczęśliwy finał. Trupa KOMEDIANTY zaprasza na kolejną zabawę konwencją i formą, która wprawdzie korzeniami swymi sięga szesnastego wieku, ale jednak do dziś nie straciła na ostrzu humoru.

Występują:
Agnieszka Cianciara –Fröhlich (capocomico), Jonathan Fröhlich,
Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki.

Oberża pod złamanym groszem

W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej : Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek. Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców.
Trupa KOMEDIANTY po raz kolejny przedstawia w teatralnym zwierciadle galerię komediowych typów. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.
Występują:
Agnieszka Cianciara- Fröhlich capocomico
Jonathan Fröhlich,
Katarzyna Gazdowicz,
Łukasz Łęcki

Scenografia: Danuta Skołucka
Kostiumy : Ludwika Gorgoń
Muzyka: T.Albinoni, P. Lewicki
Spektakl trwa ok. 1,45 h
Premiera : 25 lutego 2017 r.

Baśń o Szczęściu

Baśń o Szczęściu to alegoryczna opowieść o dwóch rycerzach poszukujących Czterolistnej Koniczyny, która ma przynieść nieograniczone szczęście swojemu znalazcy. Wyruszają razem do Zaklętego Lasu, ale tylko jeden z nich może ją odnaleźć…
W spektaklu zostały wykorzystane różnorodne środki wyrazu – maska, teatr formy, pantomima, teatr ruchu. Zabawa konwencją odkrywa prawdziwą siłę teatru – umowność. Całości dopełnia niezwykła muzyka oraz gra świateł. Dwoje aktorów na oczach widzów przeistacza się w kolejne postacie opowiadając o nadziei, rozczarowaniu, lęku, gniewie, zazdrości i decyzjach, które nieustannie trzeba podejmować.
Scenariusz powstał na podstawie książki „Szczęście czy fart” Alexa Rovira Celma oraz Fernanda Trias de Bes.
Występują: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich.
Spektakl trwa 45 minut.
Premiera: 19 października 2013r.

Cyrk Grandissimo, czyli jak to ze stworzeniem Ziemi było

Zapraszamy młodych widzów do przeżycia wielkiej przygody w Cyrku Grandissimo.
Co kryje w sobie tajemnicza skrzynia?
Czy można tańczyć na linie we dwoje?
Jak żonglować słońcem i gwiazdami?
I KTO tak naprawdę stworzył ziemię?
Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź wraz z parą sympatycznych clownów Gino i Suzi.
Góra żartów pomieszana z odrobiną skupienia i szczyptą napięcia, tworzy niezwykłe przedstawienie, które rozbawi każdego widza.

Występują : Agnieszka Cianciara – Fröhlich, Jonathan Fröhlich
Spektakl trwa 40 minut.
Premiera : styczeń 2010 r.

Dell’Arte Show

Stara sztuka Komedii dell’arte, choć wydaje się być zapomniana i dawno zarzucona – wciąż jest grana! Dell’Arte Show to spotkanie z szesnastowieczną sztuką improwizacji, gdzie artysta jest zarazem rzemieślnikiem. Maski, ożywione kunsztem aktorów, biorą na siebie ludzkie wady i problemy, tworząc galerię typów, potraktowanych lekko i z przymrużeniem oka. W tym szczególnym spektaklu można zobaczyć tradycyjne skórzane maski i rekwizyty dell’arte oraz poznać tajniki komedii. Kolejne sceny przedzielone są opowieścią o sztuce dell’arte.
Komedia dell’arte może stać się antidotum na dzisiejszą rzeczywistość. Umowność, konwencja i wyrazista forma tego teatru pomagają odetchnąć od codzienności i spojrzeć na siebie i świat mniej poważnie. Przecież każdy widz może odnaleźć siebie w jednej z postaci.
Występują :
Agnieszka Cianciara – Fröhlich, Jonathan Fröhlich

Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł

Sztuka „Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł” to wariacja na temat sióstr Łazarza. Chociaż w postaciach Marty i Marii widać podobieństwo do nowotestamentowych pierwowzorów, to jednak spektakl nie jest wiernym odtworzeniem relacji św. Jana. Przeniesienie akcji w nieokreśloną współczesność wydobywa ją z mroków przeszłości. Powoli, krok po kroku, odkrywamy trudne i skomplikowane relacje pomiędzy siostrami. Jedna próbuje wejść w rolę matki, druga żyje marzeniami. Są na siebie skazane i od siebie uzależnione. Zmagają się ze swoją przeszłością, jak i z tym, co dzieje się teraz.

Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. M. Majewski, A. Cianciara- Fröhlich
Występują : Agnieszka Cianciara- Fröhlich , Martyna Kaczmarczyk
Scenografia: Jonathan Fröhlich
Kostiumy : Ludwika Gorgoń
Premiera: 3 października 2015r.

Gino i Suzi, czyli kochaj sąsiada swego, jak siebie samego

Spektakl jest opowieścią o sąsiedzkim życiu, które, jak wie prawie każdy, może być bardzo skomplikowane i pełne nieporozumień. I choć bohaterami jest dwójka klaunów, to jednak bliżej tym postaciom do komedii burleskowej czy niemego kina, niż do cyrku. Czerwone nosy podkreślają tylko ich groteskowość. A ponieważ przedstawienie to jest bez słów, otwiera przed widzem wachlarz gagów i komizmu sytuacyjnego.
Opowiadana działaniem i akcją, toczy się przed publicznością historia burzliwej sąsiedzkiej relacji aż do …
O tym, co nastąpi na końcu, musicie przekonać się sami.
Występują :
Agnieszka Cianciara – Fröhlich, Jonathan Fröhlich
Spektakl trwa 55 minut.
Premiera: 6 lutego 2016r.

Gino, Suzi i Wehikuł Czasu

Zapraszamy młodą widownię na kolejne przygody sympatycznej pary klaunów – Gino i Suzi. Tym razem bohaterowie zabiorą nas w niezwykłą podróż w czasie.
Suzi konstruuje Wehikuł Czasu, aby odnaleźć swoją ulubioną chusteczkę. Zgadza się, żeby wraz z nią wyruszył Gino. Wystarczy mała pomyłka, aby z pozoru łatwa ekspedycja przerodziła się w tajemniczą i pełną niebezpieczeństw wyprawę.
Przedstawienie, choć ujęte w formie komedii, oferuje młodemu widzowi nie tylko salwy śmiechu, ale również wartką akcję, zaskakujące rozwiązania sytuacji oraz chwile napięcia.
Spektakl uaktywnia także wyobraźnię widza, uwrażliwiając dzieci na siłę teatru, w którym prostymi środkami artyści kreują nowe miejsca, sytuacje i postaci.
Granice wyobraźni są tam, gdzie sami je nakreślimy…

Występują :
Agnieszka Cianciara – Fröhlich, Jonathan Fröhlich
Spektakl trwa 55 minut.
Premiera : maj 2011r.

Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi

Choć komedia dell’arte to sztuka niedzisiejsza, to jednak bardzo „na czasie”. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl. Do miasteczka przybywa gość, a raczej dwóch gości – tytułowi pan i sługa, czyli Capitano i Brighella. Pierwszy, pyszałkowaty żołnierz, stawia sobie za cel niewieście serca. Drugi, chciwy złodziejaszek – sakiewki. Ich przybycie staje się detonatorem awantur, które „podskórnie” zbierają się w małej społeczności od dawna. Wrodzone sknerstwo rodziców, ognisty temperament żony zgrzybiałego Dottore i niewzruszone uczucie pomiędzy Violą i Leandrem dodają prędkości komediowej spirali.
Komedianty trupa dell’arte :
Agnieszka Cianciara- Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Łukasz Łęcki
Scenografia: Danuta Skołucka
Kostiumy : Ludwika Gorgoń
Spektakl trwa 1,45 h
Premiera : 25 lutego 2014 r.

Pewnego razu w Wenecji

Ta opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem komedii dell’arte oraz tańca dawnego, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze.
Sprytna pokojówka Kolombina pragnie poślubić swego pana. Sama zaś jest obiektem westchnień kupca Pantalone oraz służących : Arlekina i Brighelli. Ten drugi zaś, zupełnie wbrew własnej woli, jest kochany przez poczciwą służkę, Tognę, która marzy o jego wzajemności. Beatrice, młoda żona Pantalone, znudzona skąpstwem męża, liczy na znalezienie bogatego kochanka. Każdy ma nadzieję na spełnienie tych pragnień, ale gdy na balu wszyscy zakryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. Kogo fortuna wyniesie wysoko, a komu da los żebraczy, przekona się ten, kto uważnie patrzy!
Spektakl powstał we współpracy z Baletem Dworskim Cracovia Danza.
Warstwa taneczna przedstawienia składa się głównie z tańców teatralnych i charakterystycznych wystawianych na scenach dworskich i miejskich okresu baroku.
Pierwszy wspólny projekt dwóch krakowskich zespołów miał swoją premierę 22 lutego na scenie Teatru Ludowego w ramach cyklu Niedziele dla Tańca oraz jako inauguracja 6. edycji Dni Komedii dell’Arte.

Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń
Scenografia: Izabella Czarnecka
Maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Monika Polak-Luścińska
Reżyseria świateł: Grzegorz Marczak
Występują:
Komedianty trupa dell’arte
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”

Upside – Down

To debiut sceniczny pisarza Mirosława Majewskiego, autora m.in. powieści Performance. Bohaterami sztuki jest małżeństwo artystów przeżywające poważny kryzys. Wszystko się zmienia, gdy ona zaczyna mieć niepokojące sny-przepowiednie, które nagle stają się koszmarną rzeczywistością i wymuszają desperackie próby odnalezienia życia i nadziei na krawędzi śmierci. Rzeczywistość przeplata się ze snem, obok tragedii czai się groteska.

Upside-Down
Mirosław Majewski
Reż. Agnieszka Cianciara- Fröhlich
Występują:
Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Martyna Kaczmarczyk, Jonathan Fröhlich,
Katarzyna Gajdarska, Mariusz Grabowski, Anna Krajewska, Łukasz Łęcki,
Mirosław Majewski, Maciej Małysa, Cieszka Żółtko.

Sąsiadka, komedia dell’arte.

To spektakl stworzony według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę, stworzoną na ramowym scenariuszu, niby rusztowaniu dla improwizacji.
Intryga rozłożona jest na dziewięć postaci, granych przez zaledwie troje aktorów. Osobowość każdego bohatera wyraża jego własny krok i postawa. Osią całej akcji jest postać Signory, młodej, pięknej i niezbyt bogatej wdówki, która wprowadza się do małego miasteczka. To tytułowa Sąsiadka polująca na nowego męża, najlepiej bogatego starca, który spłaci jej długi, po czym zabierze się z tego świata, zostawiwszy jej ogromny spadek.
Czy w finale każda z postaci osiągnie swój cel? Zachęcamy, by to sprawdzić!

Komedianty, trupa dell’arte :
Agnieszka Cianciara- Fröhlich , Jonathan Fröhlich , Łukasz Łęcki
Scenografia: Danuta Skołucka
Kostiumy : Ludwika Gorgoń
Spektakl trwa 1,50 h
Premiera: 25 lutego 2013r.

© 2016 Studio Dono