Grupa Teatralna BONTEO

admin Archiwum

Zespół teatralny prowadzony przez :
Grupa Teatralna Bonteo – to młody zespół teatralny istniejący w latach 2008 – 2012; prowadzony przez Agnieszkę Cianciarę-Fröhlich i Jonathana Fröhlich.
Pierwszym spektaklem Grupy Teatralnej Bonteo był „Jonasz Prorok”.
Scenariusz spektaklu napisany został na podstawie jednej z ksiąg prorockich Starego Testamentu. Historia zbuntowanego Proroka Jonasza, uciekającego przed Bożą wolą, wydaje się trudna do uchwycenia w teatrze. Sztorm na morzu, trzy dni spędzone we wnętrznościach wielkiej ryby, wyrastający na oczach publiczności krzew – to tylko niektóre z zaskakujących obrazów, jakimi oczarowuje widzów to przedstawienie. Pięciu aktorów kolorami wyobraźni maluje przed widzem zaskakującą, niekiedy zabawną, a w sumie wzruszającą historię Jonasza.
Reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Grają: Dominika Wrona, Anna Krajewska, Maciej Brończak, Karol Słowik, Jonathan Fröhlich
Premiera przedstawienia odbyła się w styczniu 2009r.
W czerwcu 2010 r. spektakl gościł na VIII Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Chmielniku.
Tematem kolejnego spektaklu zespołu było Szczęście. Szczęście jest największym pragnieniem ludzkości. Pytania: czym jest szczęście, jak je zdobyć, a co więcej – zatrzymać przy sobie – nurtowały ludzi od zawsze. „Baśń o szczęściu” to alegoryczna opowieść o dwóch rycerzach poszukujących Czterolistnej Koniczyny, która ma przynieść nieograniczone szczęście. Wyruszają razem do Zaklętego Lasu, ale tylko jeden z nich może ją odnaleźć…
W spektaklu zostały wykorzystane różnorodne środki wyrazu – maska, teatr formy, pantomima, teatr ruchu. Aktorzy stają się na przemian postaciami i żywą scenografią. Nastrój scen tworzy niezwykła muzyka oraz gra świateł. Przedstawienie oczarowuje plastycznością obrazów, zaskakuje nieprzewidywalnymi rozwiązaniami, wzrusza i bawi. To opowieść o nadziei, rozczarowaniu, lęku, gniewie, zazdrości i decyzjach, które nieustannie trzeba podejmować. Przedstawienie choć utrzymane w konwencji baśni jest przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dorosłych.
Scenariusz na podstawie książki Szczęście czy fart Alexa Rovira Celma oraz Fernanda Trias de Bes.: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich
Grają : Anna Krajewska, Katarzyna Kipiel, Natalia Góra, Aleksandra Sularz, Karol Słowik, Maciej Brończak.
Premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2010r.