IX Dni Komedii dell’Arte Kraków 2018

dono Dni komedii dell’Arte

 Komedia dell’arte, pierwszy zawodowy teatr nowożytnej Europy pochodzący z Włoch, sięga swymi korzeniami XVI wieku. Pomimo to, grana według tych samych reguł, do dziś zachowuje swą świeżość. Maski, charakterystyczny krok i wyrazista konwencja nieustannie zachwycają lekkością i kunsztem.

Dni Komedii dell’Arte to polskie obchody międzynarodowego święta Commedia dell’Arte Day odbywającego się corocznie od 2010 roku na sześciu kontynentach w ponad sześćdziesięciu krajach.  Przed nami dziewiąta edycja komediowego święta, tym razem zaprasza

 KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE

w TEATRZE PRASKA 52

 PROGRAM 

24 lutego 2018 DZIEŃ OTWARTY :

14.00 – 16.30 warsztaty komedii

( zapisy na : rezerwacja@studiodono.pl )

17.30  wernisaż wystawy MASKA – TWARZ.

Maski skórzane Jonathana Fröhlicha

19.00    DELL’ARTE śmiechu WARTE / Trupa KOMEDIANTY

Teatr Praska 52

wstęp wolny

***************************************

25 lutego 2018 godz. 19.00 

Oberża pod złamanym groszem

Trupa KOMEDIANTY

Teatr Praska 52 bilety: 30 PLN/ 15 PLN

KUP BILET

***************************************

27 lutego 2018 godz. 19.00

Pewnego razu w Wenecji

CRACOVIA DANZA, Trupa KOMEDIANTY

Krakowski Teatr Variete bilety: 40 PLN / 30 PLN

KUP BILET

***************************************

02 marca 2018 godz. 09.30

Konferencja naukowa : Komedia dell’arte. Tradycja – odczytania – przekształcenia

IV Krakowskie Spotkania Italianistyczne

Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków ul. Podchorążych 2

Wstęp wolny

**************************************

02 marca 2018 godz. 19.00

03 marca 2018 godz. 19.00

Oberża pod złamanym groszem

Trupa KOMEDIANTY

Teatr Praska 52 bilety: 30 PLN/ 15 PLN

KUP BILET

*************

Bilety:

Teatr Praska 52/ ul. Praska 52 / www.teatrpraska52.pl

Krakowski Teatr Variete / ul. Grzegórzecka 71 / www.teatrvariete.pl/repertuar/

 

ORGANIZATORZY

logo        LOGO CK PODGĂ“RZA - niebieskie   Logotyp TP52_CMYK

PATRONAT HONOROWY

PREZYDENT MIASTA KRAKOWA   

JACEK MAJCHROWSKI

  Drukowanie 

PARTNERZY

KSI_logo_pl

 logo_BCD_2017        logo_trupakomedianty_czarnetlo_male

Logo_8_Dębniki_RGB

  03_EwejėciĘwki LOGO FINAL-11

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE  W TEATRZE PRASKA 52

Powstała z inicjatywy Studio Dono i Teatru Praska 52 w maju roku 2016. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku. W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę. Aktorzy są jednocześnie artystami i rzemieślnikami; sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. W swojej grze działają pod wpływem impulsów – pochodzących z nich samych, gry pozostałych członków trupy oraz publiczności.

To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.

 

W programie IX Dni Komedii dell’Arte:  

Warsztaty komedii ( zapisy na : rezerwacja@studiodono.pl

To doskonała okazja, aby w praktyce przekonać się, jak bardzo złożona jest praca komedianta. Połączenie pracy z maską, wyrazistości w ruchu i ekspresji fizycznej z improwizacją i interakcją z innymi – oto wyzwania dla każdego uczestnika.

Wernisaż Wystawy MASKA – TWARZ. Maski skórzane Jonathana Fröhlicha

Prezentowane maski zostały wykonane tradycyjną metodą, w której matryca jest rzeźbiona w drewnie. Większość z nich powstała na potrzeby Trupy KOMEDIANTY, ale część także do spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Sługa dwóch panów C. Goldoni) oraz dla Baletu Dworskiego Cracovia Danza ( Harnasie K. Szymanowski )

Wernisaż będzie zarazem oficjalną inauguracją IX Dni Komedii dell’Arte.

DELL’ARTE śmiechu WARTE / Trupa KOMEDIANTY

Stara sztuka komedii  dell’arte, sięgająca swymi korzeniami szesnastego wieku, choć wydaje się być zapomniana i dawno zarzucona – wciąż jest grana! W tym szczególnym spektaklu można zobaczyć tradycyjne skórzane maski i rekwizyty dell’arte oraz poznać tajniki komedii. Kolejne sceny przedzielone są opowieścią o sztuce dell’arte. Maski ożywione kunsztem aktorów, snują niekończącą się od wieków opowieść o ludzkich namiętnościach, pragnieniach, słabościach i przywarach. A wszystko to lekko i z przymrużeniem oka.

Oberża pod złamanym groszem / Trupa KOMEDIANTY

W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci: bogaty starzec Pantalone planuje poślubić młodziutką córkę gospodyni, natomiast Dottore, aby ratować swoją pozycję, żeni syna z wdową Madame Lukrecją. Los chce, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców.

Trupa KOMEDIANTY po raz kolejny przedstawia w teatralnym zwierciadle galerię komediowych typów. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.

Pewnego razu w Wenecji / Cracovia Danza, Trupa KOMEDIANTY

Sprytna pokojówka Kolombina pragnie poślubić swego pana. Sama zaś jest obiektem westchnień kupca Pantalone oraz służących : Arlekina i Brighelli. Beatrice, młoda żona Pantalone, znudzona skąpstwem męża, liczy na znalezienie bogatego kochanka. Każdy ma nadzieję na spełnienie pragnień, ale gdy na balu wszyscy zakryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót.

Wspólny spektakl dwóch zespołów, kunsztem komedii dell’arte oraz tańca dawnego, przenosi widzów do karnawałowej Wenecji, gdzie komediowe postacie  zyskują swoje alter ego wyrażone tańcem. Warstwa taneczna przedstawienia składa się głównie z tańców teatralnych i charakterystycznych wystawianych na scenach dworskich i miejskich okresu baroku.

Konferencja naukowa : Komedia dell’arte. Tradycja – odczytania – przekształcenia

IV Krakowskie Spotkania Italianistyczne

Spotkanie praktyków teatru oraz naukowców z różnych ośrodków, zajmujących się badaniami z zakresu performatyki, teatrologii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, przekładoznawstwa i kulturoznawstwa, będzie okazją do dyskusji o formach, jakie komedia dell’arte przybiera współcześnie, przedstawienia wyników dotychczas prowadzonych badań i  zastanowienia się nad perspektywami ich dalszego rozwoju.