Lekcja teatralna : komedia dell’arte

admin Atelier

Czas trwania : ok. 90 minut, możliwe są także warsztaty – do uzgodnienia.
Dla kogo : młodzież gimnazjalna i licealna
Prowadzący: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich.
Opis: Komedia dell’arte pojawiła się w XVI w. we Włoszech. Znana również jako: commedia all’improvviso, commedia di zanni, comedie italienne, comedie des Masques, była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. Odcisnęła ona tak silne piętno na sztuce, że do dzisiaj widzimy jej wpływy nie tylko na scenie i w dramacie, ale także w serialach typu sitcom, komediach, czy kreskówkach.
Nieustannie żywa komedia dell’arte jest do dziś grana w Europie i na świecie w niezmienionej formie, opartej na słowno – ruchowej improwizacji i na grze zespołowej. O ciągłej fascynacji wirtuozerią i finezją Komedii najlepiej świadczy międzynarodowe święto komedii dell’arte, ustanowione w 2010 r i obchodzone corocznie w ponad sześćdziesięciu krajach. (więcej o Dniach Komedii dell’Arte tutaj)

Proponowana lekcja jest rodzajem performance, podczas którego aktorzy grają etiudy, opowiadając o komedii. Prowadzący występują w kostiumach, używają oryginalnych rekwizytów oraz skórzanych masek dell’arte. Poprzez taką formę lekcji młodzież może sama się przekonać, czym jest komizm dell’arte, zaś w archetypach postaci dell’arte dostrzeże znane z lektur postacie.