Szkoła komedii dell’arte

admin Atelier

Obecnie nie prowadzimy naboru do Szkoły komedii dell’arte.

Informacje ogólne o szkole.

Szkoła wprowadza w tradycyjne reguły włoskiego teatru. Uczestnicy poznają typy postaci oraz odmienny dla każdego typu sposób poruszania się. Zobaczą, jak ważna jest synchronizacja ruchu postaci, improwizacja i interakcja z innymi aktorami, tak charakterystyczne i ważne dla sztuki dell’arte. Kolejnym atutem Szkoły jest praca z tradycyjnymi skórzanymi maskami i rekwizytami Komedii.
W trakcie zajęć stosowane są dwie techniki pracy, które wzajemnie się uzupełniają: improwizacja – pobudza szybkie reakcje i zmusza do tworzenia „na gorąco” wykorzystując uprzednio poznany materiał oraz samodzielne przygotowywanie scen w grupach – daje czas do zebrania swoich pomysłów i skomponowania sceny. Schematy – scenariusze przygotowywanych etiud są budowane na podstawie historycznych canevas.
W programie przewidziane są także zajęcia z podstaw walki scenicznej.
Szkoła jest przeznaczona zarówno dla osób z doświadczeniem aktorskim, ale także dla początkujących.

Komedia dell’arte pojawiła się w XVI w. we Włoszech i była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. Przez prawie dwa wieki podbijała serca publiczności odciskając swe piętno na sztuce. I choć po dwóch wiekach świetności odeszła w niepamięć, to jednak jej tradycje przetrwały do dziś. Maski, wyrazista forma i konwencja w połączeniu z improwizacją nieustannie fascynują wirtuozerią i finezją.